קראו וגלו: מהם הקסמים שתדמיתנית יודעת לעשות; תדמיתנות - להפוך חלום למציאות

עודכן ב: לפני יומיים

על מנת להפוך חלום למציאות צריך גזרה טובה, וקצת ראש מתמטי :)

תהליך התפירה לא כולל רק חוט ומחט, ויש כמה שלבים מקדימים עד שמגיעים למכונת התפירה. אחד מהם, אם לא החשוב ביותר, הוא שלב התדמיתנות. אנחנו יודעים מה זה תופרת, בוודאי שאנחנו שמענו על ורסצ'ה או גוצ'י ועוד כמה מעצבים פה ושם, אך לא הכרנו את #תדמיתנית.


מי זאת התדמיתנית? מה #תדמיתנות כוללת? באיזה שלב של #יצירתקולקציה התדמיתנית משתתפת? כיצד המעצב, התדמיתנית והתופרת עובדים ביחד?

בואו נעשה קצת סדר.
תדמיתנות - הבנת החלום והרעיון

תדמיתנות היא התהליך שבו מעבירים את האיור והרעיון לגזרה- מעבר מדו מימד לתלת מימד. תדמיתנות היא תורת פיתוח הגזרות לתפירה. השלב הראשון בתדמיתנות לפני שמתחילים בעשייה הוא הכרת המעצב, הרעיונות והדרישות שלו לקולקציה. מעצב האופנה מוליד את הרעיון לקולקציה חדשה ומשרטט את הכל על הדפים. כבר בשלב זה נכנסת התדמיתנות לתמונה - אני בתור תדמיתנית מבררת את הסיפור מאחורי #השרטוטים: אילו מידות המעצב מעוניין ליצור, איזה סוגי בדים המעצב רוצה להשתמש, אורכים של הבגדים, מהי מידת הבסיס וכו'.

המעצב והתדמיתנית צריכים לעבוד כיחידה אחת ולהיות באותו הראש כדי להגיע לתוצאה הרצויה. כאשר התדמיתנית והמעצב מסונכרנים והבנו את החלום, אפשר להתחיל ליצור.


תדמיתנות לקולקציה שרטוט מעצב
תדמיתנות- הופכים חלום למציאות מדו מימד לתלת מימד


מהסקיצה לפיתוח גזרה - השרטוטים של הקולקציה מתפתחים לגזרה

בשלב הבא של תדמיתנות, תדמיתנית עושה #פיתוחגזרה; #שרטוט הדוגמא של הבגדים על הנייר. כדי שהתופרת תוכל לתפור את הבגד הרצוי למעצב, תדמיתנית משרטטת גזרות על נייר. תדמיתנית יודעת לצייר תבניות בצורות גיאומטריות שונות ומשונות, שבסופו של דבר יהפכו לבגד כשכל החלקים יתחברו!

ככל שהגזרה שיצרה התדמיתנית תהיה מדוייקת יותר ומותאמת למידות הגוף, המשתנות מאדם לאדם, כך התוצאה הסופית תצא טובה יותר והבגד ישב יפה על הגוף.


פיתוח גזרה בתדמיתנות
ככה נראה פיתוח גזרה

בובת הדיגום- הקנבס של המעצב, התדמיתנית והתופרת. כשכל החלקים מתחברים ביחד והופכים ליצירת אמנות אחת


כאן מגיעים סוף סוף למכונת התפירה. על פי הגזרות שתדמיתנית יצרה, התופרת (בדרך כלל התדמיתנית והתופרת הן אותה אחת) יכולה ליצור את הדגם הראשוני. תופרת לוקחת את כל הגזרות של התדמיתנית ומחברת אותם יחדיו בתפירה. הרבה פעמים כאשר מלבישים את הדגם הראשוני שהתופרת יצרה על בובת הדיגום, המעצב יכול לראות את הרעיון שהיה לו בראש ממש מול העיניים.


כאן יתחילו השינויים והתיקונים...

מכירים את זה שמה שדמיינתם בראש לא נראה כזה טוב כמו שחשבתם שזה יהיה במציאות? בשלב זה, המעצב בדרך כלל יבקש תיקונים שונים לבגד כמו אורך, הוספת פריטים, העלאת קו תפר ועוד. שוב, התדמיתנית והתופרת (הרבה פעמים זוהי אותה אחת) נכנסות לפעולה, משנות ומאלתרות את הגזרות ואת התפירה על פי בקשות המאסטר ;)


תדמיתנות לקולקציה בובת דיגום
התדמיתנית, המעצבת והתופרת עובדים יחדיו ליצירת הקולקציה


מדרגים את הבגדים - בא לי את הבגד הזה, יש אותו במידה שלי?


כאשר כולם מרוצים מהתוצאה הסופית, אפשר לעשות #דירוג! כולנו יודעים שלכל אדם יש #מידה שונה, אבל הרבה פעמים אוהבים את מה שאחותנו הקטנה או חברה שלנו לובשת ובא לנו גם כזה, אבל מה לעשות שהן לא במידה שלי... כאן שוב נכנס תהליך התדמיתנות לתמונה. השלב האחרון של תדמיתנות הוא דירוג. אז דירוג בשיער זה יפה, אבל דירוג בתדמיתנות זה ממש מגניב.


דירוג זה בעצם העתקת הגזרה שהתדמיתנית פיתחה למידות שונות, אבל כל הרעיון כאן הוא לשמור על

הפרופורציות הנכונות. כן כן, תדמיתנית צריכה לדעת גם חשבון כדי לחשב את השינויים הדרושים לכל מידה.
אי אפשר להפריד אותם - אוכל בלי התיבול שלו תפל, לחם בלי ממרח הוא יבש; תדמיתנות היא הכלי של המעצבים

אז מה היה לנו עד עכשיו ומה המסקנות?

תדמיתנות דורשת מספר לא מבוטל של מיומנויות: תדמיתנית צריכה ליצור חיבור והבנה עם הלקוח שלה, להיות יצירתית, בעלת ראש פתוח ואפילו לדעת גיאומטריה ומתמטיקה. אמנם מעצב אופנה הוא הבסיס ולו יש את החזון ליצירת הקולקציה, אבל ללא ידי תדמיתנית ותופרת הוא לא היה יכול להגשים את חלומותיו ורעיונותיו!


תדמיתנות לקולקציה שמלה על בובת דיגום
כשכל החלקים מתחברים ביחד והופכים ליצירת אמנות אחת